Dotychczas medycyna sportowa skupiała się głównie na aspektach fizycznych i urazach mechanicznych, jednak coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z kompleksowego wpływu czynników hormonalnych na zdolności fizyczne i procesy regeneracji u kobiet.
Zawodniczki organizacji sportowej Welsh Rugby Union (WRU) zyskują na pionierskiej metodzie, która wspiera je podczas rozgrywek Six Nations, międzynarodowych zawodów w rugby w Europie.
Na czym ona polega?
To pierwszy taki krok w historii sportu pozwalający na równoczesną analizę danych dotyczących urazów głowy i cykli menstruacyjnych. Dotychczasowe badania sugerują, że jeśli kobieta doświadcza wstrząsu mózgu podczas fazy lutealnej cyklu miesiączkowego (wtedy progesteron jest wyższy), jego objawy mogą być długotrwałe i cięższe niż u mężczyzn.
Zawodniczki rugby mogą wprowadzać aktualizacje dotyczące swojego zdrowia do aplikacji opracowanej z Vodafone. Wszystkie dane są następnie oceniane przez medyków zespołu i ekspertów fitness w czasie rzeczywistym. Taki rodzaj zarządzania danymi pozwala szybciej reagować i uchwycić reakcje organizmu u poszczególnych graczek.
Nowa technologia mierząca wstrząs mózgu będzie śledziła objawy, w tym bóle głowy i nudności, a także monitorowała powrót do zdrowia. Jej zadaniem będzie także zmaksymalizowanie wydajności zawodniczki, dostarczając dodatkowych informacji o objawach.
Wykorzystanie technologii w praktyce, a nie tylko w ramach badań naukowych, podkreśla jej znaczenie i potencjał w sporcie. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe będzie częstsze zbieranie danych i szybsza ich analiza, co może przyczynić się do lepszego zrozumienia i leczenia wstrząsów mózgu u zawodniczek rugby.
Dzięki nowej technologii kobiety mogą otrzymywać indywidualnie dostosowane wsparcie i lepiej zarządzać swoim zdrowiem, co ma kluczowe znaczenie dla ich wydajności i długoterminowego dobrostanu.
Źrodło: skysports.com