Wiedeń kontynuuje kampanię „Czerwona skrzynka”

Dziewczęta i kobiety potrzebujące wsparcia otrzymają bezpłatnie produkty menstruacyjne

 

W ostatnich latach temat równości płci i dostępu do podstawowych potrzeb, takich jak higieniczne artykuły menstruacyjne, stał się w końcu przedmiotem debaty społecznej i politycznej. Jednym z kroków w kierunku normalizacji tematu jest wprowadzenie bezpłatnych podpasek w miejscach publicznych. To inicjatywa, która ma ogromny wpływ na życie osób menstruujących i stanowi przełomowy moment w budowaniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. W Polsce blisko 1 na 5 Polek nie może sobie pozwolić na zakup odpowiednich produktów menstruacyjnych. Dlatego w wielu miastach na terenie całego kraju powstają oddolne inicjatywy, celem których jest udostępnianie środków menstruacyjnych, a tym samym przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu.

Zapewnienie dostępu do darmowych artykułów higienicznych to kwestia zdrowia publicznego i równości społecznej. Nasi zachodni sąsiedzi prowadzą działania mające zapewnić osobom potrzebującym darmowe opakowania podpasek lub tamponów.

W stolicy Austrii kontynuowana jest kampania „Czerwona skrzynka”. Dziewczęta i kobiety po okazaniu specjalnej książeczki z kuponami otrzymują bezpłatnie produkty.

Kobieta potrzebuje średnio w życiu 17 000 tamponów i podpasek. Koszty tego sięgają nawet 3000 euro, a dla wielu reguła ta stanowi obciążenie finansowe. Projekt „Red Box” ma na celu przeciwdziałanie temu ubóstwu menstruacyjnemu. „Żadna kobieta ani dziewczyna nie powinna stanąć przed pytaniem, czy stać ją na tampony i podpaski” – powiedziała radna miejska ds. kobiet Kathrin Gaal (SPÖ).

Projekt, który gwarantuje osobom menstruującym paczkę podpasek lub tamponów gratis

został już przetestowany w Brigittenau, tętniącej życiem wielokulturowej dzielnicy Wiednia. W czterech lokalizacjach rozdano około 180 000 tamponów i podpasek. W przyszłości jednak na produkty menstruacyjne wymagane będą bony, które będą mogły otrzymać osoby potrzebujące wsparcia. Będzie można je odebrać w centrach młodzieżowych i na targowiskach, a następnie wymienić w oddziałach wskazanej sieci drogerii.

Bezpłatne podpaski w miejscach publicznych to nie tylko kwestia higieny, ale również krok w kierunku większej równości płci. To inicjatywa, która nie tylko pomaga w zapewnieniu dostępu do podstawowych potrzeb, ale także kształtuje społeczeństwo bardziej świadome i zrozumiałe wobec potrzeb wszystkich jego członków, niezależnie od płci.

Źródło: www.wien.orf.at