Słabość to nie kwestia płci

Od kobiet, które zatrudniam, chciałabym usłyszeć, że czują się bezpieczne w każdej sferze swojego życia – stwierdza Zuzanna Wysocka, Partner w WZ Partners.

Gdyby to mężczyźni rodzili, mieli okres, wychowywali dzieci, na świecie byłoby…

Byłoby więcej dedykowanych rozwiązań ułatwiających świadome zarządzanie reprodukcją, rodzicielstwem oraz powrotem do pracy. Co do wychowania uważam, że bardzo wielu ojców bierze w nim czynny udział, nie należy tutaj negatywnie oceniać całej męskiej populacji, a raczej wyróżnić tę jej część, która naprawdę wspiera i rozumie problemy matek.

Przez to, że kobiety rzadziej kierują wielkimi korporacjami, w biznesie wciąż…

Jest brak optymalizacji wielu procesów oraz empatii dla ludzi i środowiska, budowanie nieuzasadnionych różnic w poziomach wynagradzania pomiędzy zatrudnionymi w wielkich korporacjach a zatrudnionymi u podwykonawców, czasami wyzysk i nadużycia.

Kiedy słyszę „kobieta pracująca”, wyobrażam sobie moją…

Wyobrażam sobie te kobiety, których cicha i nie najlepiej wynagradzana praca okazała się tak ważna w pandemicznych czasach. Na przykład pielęgniarki, panie kasjerki w supermarketach, nauczycielki, panie kierujące tramwajami, farmaceutki… Również kobiety z mojego zespołu liczące dla innych wypłaty.

Kobiety to słaba płeć? Kiedy to słyszę, przypominam sobie zdarzenie…

Słabość nie jest w ogóle kwestią płci. Z przykrością stwierdzam, że obecnie bardziej rzucają mi się w oczy słabi mężczyźni, których decyzje mają tragiczny wpływ na los kobiet.

Karierę najbardziej utrudnia kobietom…

Przymus funkcjonowania w męskich regułach, wymuszana od lat kobieca rywalizacja o męskie względy i uznanie. Mało która kobieta nie jest czyjąś podwładną, czy to w sposób jawny czy ukryty.

Gdybym mogła wprowadzić jeden przepis, by zachęcić kobiety do aktywności zawodowej, to byłby to…

Wydatki na żłobek i przedszkole w godz. 8-18 odpisywane od podatku, tudzież wprowadziłabym możliwość prostego (bez tworzenia funduszy, regulaminów, dokumentacji) sfinansowania rodzicowi przykładowej połowy opłaty za pobyt dziecka w powyższych placówkach bez obciążeń zusowskich i podatkowych.

W kobietach, z którymi pracuję, imponuje mi…

W chwili obecnej ich codzienne stawianie czoła wyzwaniom Polskiego Ładu oraz dosłownej lawinie zdezorientowania ludzi, którym Polski Ład istotnie zmniejszył wynagrodzenia. Zawsze z uśmiechem i poczuciem odpowiedzialności.

Żeby wspierać kobiety w mojej firmie zdecydowałam, że…

Jestem partnerem w firmie rodzinnej, nasz zespół w zdecydowanej większości składa się z kobiet. Każda jest inna i w innej sytuacji. Ustalamy rozwiązania indywidualnie.

Od kobiet, które zatrudniam, najbardziej chciałabym usłyszeć…

Że czują się bezpieczne w każdej sferze swojego życia. Że są niezależne i same o sobie stanowią.

Miesiączka w pracy wciąż jest tematem tabu…

Jak wiele innych tematów, dotyczących kobiet. Jednak muszę szczerze przyznać, że się nad tym głębiej nie zastanawiałam, bo dla mnie osobiście tematem tabu nigdy nie była. Cieszę się, że zostałam zainspirowana do zweryfikowania moich wyobrażeń i podjęcia działań wspierających kobiety w te trudne dni.

 

Rozmawiała Anna Zaleska

Ilustracja: pexels.com

Tekst został opublikowany na gazetaprawna.pl  28 stycznia 2022 r.