Od zysku ważniejsze jest zrozumienie

Biznes to wciąż domena mężczyzn. Dlatego zysk wciąż jest na pierwszym miejscu, a za mało uwagi przywiązuje się odpowiedzialności za kształt naszego świata – mówi Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Miasta Świdnicy.

Gdyby to mężczyźni rodzili, mieli okres, wychowywali dzieci, na świecie byłoby…

Spokojniej, byłoby mniej wojen, agresji, a więcej tolerancji i szacunku dla życia, więcej zrozumienia.

Przez to, że kobiety rzadziej kierują wielkimi korporacjami, w biznesie wciąż…

Zysk jest na pierwszym miejscu. Nie ma zasad etyki, nie patrzy się na dalekosiężne cele, nie patrzy się na to, że biznes jest odpowiedzialny za kształt i wizerunek naszego świata.

Kiedy słyszę „kobieta pracująca”…

Widzę po prostu siebie. Urodziłam i wychowałam troje dzieci i ani razu nie przerwałam swoich zawodowych obowiązków – udało się to wszystko połączyć. Myślę, że moje dzieci wychowywała szczęśliwa mama.

Kobiety to słaba płeć? Kiedy to słyszę…

To widzę kobiety, które odwiedzają mnie w moim gabinecie – bezsilne, bez wsparcia instytucjonalnego, bez wsparcia finansowego, zostawione same sobie, niekiedy z dziećmi. I wtedy myślę, że te silne kobiety, których wcale nie brakuje, powinny otoczyć jeszcze większą opieką właśnie te słabe.

Karierę najbardziej utrudnia kobietom…

Stereotypowe myślenie, że nie dadzą rady, że są mniej warte. Ważne jest, żeby takie stereotypy w głowie kobiet przede wszystkim przełamywać.

Gdybym mogła wprowadzić jeden przepis, by zachęcić kobiety do aktywności zawodowej, to byłaby to…

Możliwość podjęcia pracy w mniejszym wymiarze czasu dla mam opiekujących się dziećmi z niepełnosprawnościami, z zachowaniem dotychczasowych świadczeń.

W kobietach, z którymi pracuję, imponuje mi…

Niezwykłe zorganizowanie, skrupulatność rzetelność i to, że w tym dniu, który wydaje się, że trwa 20 godzin, na wszystko znajdzie się czas – i na obowiązki, i na dzieci, i na własne pasje.

Żeby wspierać kobiety w mojej firmie zdecydowałam, że…

Dla każdej kobiety, która odchodzi na urlop macierzyński lub wychowawczy, po powrocie czeka miejsce pracy zgodnie z jej kwalifikacjami i zainteresowaniami.

Od kobiet, które zatrudniam, najbardziej chciałabym usłyszeć…

Fajnie jest mieć szefa kobietę!

Miesiączka w pracy wciąż jest tematem tabu…

Niekoniecznie. Nie w miejscu, w którym pracuję.

 

Rozmawiała Anna Zaleska

Ilustracja: unsplash.com

Tekst został opublikowany na gazetaprawna.pl  18 lutego 2022 r.