Na pracownika nie patrzę przez pryzmat płci, tylko umiejętności i wiedzy

Anna Didiuk, współwłaścicielka marki MOKOSH.

Gdyby to mężczyźni rodzili, mieli okres, wychowywali dzieci…
Na świecie byłoby więcej empatii, zrozumienia i równouprawnienie byłoby naturalną sprawą, o którą nie trzeba by było walczyć.

Przez to, że kobiety rzadziej kierują wielkimi korporacjami, w biznesie..

Wciąż są zbyt mało doceniane. Ich głos niestety jest mniej słyszalny, a szkoda, bo mamy do zaproponowania bardzo dużo.

Kiedy słyszę „kobieta pracująca”, wyobrażam sobie…

Moją Mamę, która była dla mnie inspiracją w wyborze mojej drogi zawodowej i ciągle jest moją mentorką.

Kobiety to słaba płeć? Kiedy to słyszę, przypominam sobie zdarzenie… 

O rety. Takich zdarzeń, które są zaprzeczeniem tego stwierdzenia, jest mnóstwo. Moim zdaniem nie warto nawet ich przytaczać i tym samym umacniać tego błędnego stereotypu.

Karierę najbardziej utrudniają kobietom… 

Stereotypy, z którymi cały czas musimy walczyć i udowadniać, że możemy tyle samo co mężczyźni, a nierzadko nawet więcej.

Gdybym mogła / mógł wprowadzić jeden przepis, by zachęcić kobiety do aktywności zawodowej… 

Nie jestem przekonana, czy jest to kwestia przepisów. Moim zdaniem musi nastąpić zmiana sposobu myślenia o aktywności zawodowej kobiet. Kobiety powinny wiedzieć, że nie muszą wybierać: kariera czy rodzina, bo ich partner jest tak samo zaangażowany w życie rodzinne jak one. Dzięki temu każde z nich może realizować się zawodowo w równym stopniu i to bez uszczerbku dla życia rodzinnego. Równouprawnienie to nie tylko przywileje, lecz także podział obowiązków. Równy podział, by żadna ze stron nie była pokrzywdzona.

W kobietach, z którymi pracuję, imponuje mi… 

Otwartość: na dyskusję, na nowości, na wyzwania. Naprawdę mam szczęście do ludzi, bo otaczają mnie ambitne, inspirujące i wspierające kobiety.

Żeby wspierać kobiety w mojej firmie, zdecydowałam/-łem, że… 

Zacznijmy od tego, że w mojej firmie na pracownika nie patrzy się przez pryzmat płci, tylko umiejętności, wiedzy i doświadczenia. Staramy się razem z moją wspólniczką, by MOKOSH było miejscem, w którym wszyscy czują się dobrze i są równo traktowani. Na wsparcie może liczyć każdy, kto tego wsparcia potrzebuje bez względu na to, jaką postać ono przybiera. Nasi pracownicy doskonale o tym wiedzą.

Od kobiet, które zatrudniam, najbardziej chciałabym/-łbym usłyszeć…

Że MOKOSH to wymarzone miejsce do pracy. Tylko tyle i aż tyle.

Miesiączka w pracy wciąż jest tematem tabu. 

Dlatego zdecydowałam, że MOKOSH dołącza do akcji Kulczyk Foundation „Cykl Kariery”. Jako nowoczesna firma naturalne dla mnie jest zapewnienie dostępu do środków higienicznych. Dla naszych pracowników tego typu wsparcie jest również czymś oczywistym.

 

Tekst został opublikowany na biznes.gazetaprawna.pl  22 kwietnia 2022 r.