Oznacza to umieszczanie podpasek i tamponów w toaletach (lub innych miejscach kontrolowanych przez pracodawcę), tak aby każdy pracownik, który ich potrzebuje w pracy, miał do nich dostęp. Inicjatywa ta jest skierowana do wszystkich osób, które mogą potrzebować produktów menstruacyjnych w ciągu dnia pracy: kobiet, osób niebinarnych, transpłciowych mężczyzn i osób interseksualnych.
Nałożenie na pracodawców podlegających regulacjom federalnym obowiązku bezpłatnego udostępniania pracownikom produktów menstruacyjnych w miejscu pracy ogłosił minister pracy Seamus O’Regan Jr.
– Tampony i podpaski to podstawowe artykuły pierwszej potrzeby. Dlatego upewniamy się, że są one dostarczane pracownikom bezpłatnie, ponieważ zapewni to zdrowsze i bezpieczniejsze miejsca pracy – wyjaśnił.
Przepisy Kodeksu Pracy Kanady, opracowane po szeroko zakrojonych konsultacjach społecznych, dotyczą federalnych urzędów i agencji, a także szeregu innych instytucji. Będą obowiązywały m.in. na lotniskach i pocztach, w bankach i środkach transportu (pociągach i autobusach). Do ich wprowadzenia zostały zobowiązane władze samorządów rdzennej ludności, a także samorządy terytorialne i prywatne firmy w trzech regionach: Jukonie, Terytoriach Północno-Zachodnich i Nunavut.
– Dodanie produktów menstruacyjnych do listy innych bezpłatnych, podstawowych artykułów higienicznych, po prostu ma sens. Nasz rząd daje przykład, jeśli chodzi o równość menstruacyjną i zachęca inne firmy do zastanowienia się, w jaki sposób mogą promować równość płci we wszystkich miejscach pracy – tłumaczyła Jenna Sudds, sekretarz parlamentarna kanadyjskiego Ministra ds. Kobiet, Równości Płci i Młodzieży.
Dzięki tym zmianom w Kodeksie Kanada idzie w ślady prowincji takich jak Kolumbia Brytyjska i innych krajów, jak np. Szkocja, które zapewniają bezpłatny i powszechny dostęp do produktów menstruacyjnych w miejscu pracy.