Dzień Higieny Menstruacyjnej 2024

Przełamać tabu miesiączki w miejscu pracy to cel obchodzonego na całym świecie Dnia Higieny Menstruacyjnej. Włącz się z nami w to święto pod hasłem #OkresRównoWażny.

 


Dzień Higieny Menstruacyjnej to międzynarodowe święto, które zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego i podnosi świadomość na temat higieny menstruacyjnej. Data 28 maja nie jest przypadkowa. Średnia długość cyklu menstruacyjnego to 28 dni, z czego 5 dni to czas krwawienia. Tego dnia organizacje społeczne na całym świecie podejmują działania w obszarze zdrowia i higieny menstruacyjnej realizując kampanie społeczne.

Przygotowana przez Kulczyk Foundation kampania #OkresRównoWażny ma zwiększyć świadomość pracowników i pracowniczek w kwestii zdrowia menstruacyjnego oraz jego wpływu na jakość życia zawodowego. Dostęp do bezpłatnych środków menstruacyjnych w miejscu pracy to kwestia ściśle związana z równością płci. Chcemy, żeby pracodawcy przy okazji kampanii zwrócili jeszcze większą uwagę na potrzebę kształtowania środowiska pracy otwartego na tematy dotyczące zdrowia kobiet i przeciwdziałania stygmatyzacji związanej z tematem menstruacji.

Czy wiedziałeś, że niemal co piątej kobiecie w Polsce zdarzyło się nie pójść do pracy z powodu miesiączki, a co piąta Polka boryka się z zakupem preferowanych środków menstruacyjnych? Trudno mówić o nowoczesnej postępowej kulturze organizacyjnej, kiedy nie są dostrzegane potrzeby połowy populacji, która co miesiąc doświadcza menstruacji i dolegliwości z tym związanych. Naturalny cykl wymaga, aby osoby menstruujące miały odpowiednio zaplanowany czas i miejsce pracy.

Dostęp do podstawowych środków higienicznych oraz przebywanie w środowisku, w którym temat miesiączki nie jest piętnowany to kwestia praw człowieka. Niespełnianie tych warunków podważa bowiem zasadę godności, która nierozerwalnie łączy się z dobrostanem fizycznym i psychicznym, to wolność od wstydu i zażenowania uwarunkowanego fizjologią kobiet.

Zostań ambasadorką/-em Dnia Higieny Menstruacyjnej

Dołącz do naszej akcji! Niezależnie, czy pracujesz w organizacji non-profit, małym przedsiębiorstwie, korporacji czy instytucji publicznej kampania #OkresRównoWażny skierowana jest do Ciebie!

Wszystkie materiały związane z projektem #OkresRównoWażny oraz Dniem Higieny Menstruacyjnej są bezpłatne. Wykorzystaj je do promocji akcji!

W tym roku w obchody święta włączają się uczestnicy programu Cykl Kariery – blisko 80 pracodawców świadomych wagi zdrowia menstruacyjnego. To firmy z branży medycznej, logistycznej, nieruchomości komercyjnych czy instytucje publiczne. Twoja organizacja również może bezpłatnie dołączyć do programu Cykl Kariery (dowiedz się więcej).

Aby dowiedzieć się więcej i pobrać bezpłatne materiały, kliknij tutaj i przejdź do następnego artykułu.